Tank topy czy bezrękawniki ? Co lepiej sprawdzi się podczas ćwiczeń?
Odpowiedni strój na siłownię jest wyjątkowo ważny, jeśli chcemy zyskać optymalny komfort podczas ćwiczeń – warto rozpatrzyć w tym celu tank topy lub bezrękawniki do ćwiczeń. Przede wszystkim odzież sportowa powinna być wykonana z oddychających materiałów oraz cechować się największą wygodą. Na siłownię często wybieramy właśnie tank topy lub bezrękawniki. Są to bardzo istotne elementy naszego stroju treningowego, jednak nie każdy z nas zna różnice pomiędzy nimi. Co najlepiej sprawdzi się podczas ćwiczeń na siłowni? Sprawdźmy, czym dokładnie cechują się bezrękawniki i tank topy męskie.
Kiedy warto wybrać tank top, a kiedy bezrękawnik?
Tank top jest rodzajem mocno wyciętego topu, czyli koszulki bez rękawów. Najczęściej posiada mocne wycięcia pod pachami, a także na barkach. Warto wybierać je w wersjach przewiewnych. Są idealne na lato, ale również ubieramy je do treningu w zamkniętych pomieszczeniach, np. na siłownię. Tank topy męskie zazwyczaj są wykonane z bawełny lub materiałów termoaktywnych (np. z poliestru z dodatkiem elastanu). Świetnie sprawdzają się również do treningu na zewnątrz, zwłaszcza w czasie upalnego lata. Dzięki wycięciom pod pachami zyskujemy cyrkulację powietrza, a dodatkowo nie krępujemy naszego ruchu. Tank top sportowy jest polecany m.in. podczas treningu siłowego, kiedy zakres ruchów jest duży, zwłaszcza przy podnoszeniu ciężarów. Z tank topów korzystają również osoby, które uprawiają inne rodzaje aktywności. Są one idealne np. do gry w koszykówkę czy w piłkę siatkową. Wszystkie sporty, które wymagają dużego zakresu ruchu, powinno uprawiać się w takich koszulkach sportowych jak tank topy lub bezrękawniki.
Bardzo ważnym elementem naszej odzieży sportowej jest także bezrękawnik, który również warto posiadać w naszej szafie. Przydaje się zwłaszcza w chłodniejsze dni i może być używany np. jako uzupełnienie bluzy sportowej, a także koszulek treningowych longsleeve np. męskich rashguardów z długim rękawem. Najczęściej bezrękawnik posiada kaptur, co bardzo ułatwia nam wykonywanie ćwiczeń jesienią czy wczesną wiosną, chroniąc nas przed wiatrem, a także promieniami słonecznymi. Warto wybrać bezrękawnik w formie bokserki z kapturem wykonanej z lekkiej bawełny lub poliestru z dodatkiem elastanu. Bawełna sprawdza się w cieplejsze dni, ale jednocześnie jest dobrym materiałem, choć dobrej jakości poliester do sportu jest znacznie lepszy dzięki właściwościom termoaktywnym, dzięki temu m.in. izoluje nas od zimna.
Co kupić oprócz tank topa lub bezrękawnika?
Jeśli chodzi o koszulki do treningów, bardzo przydatne są rashguardy. Są to oddychające koszulki, które oddają dostatecznie dużą ilość ciepła na zewnątrz, przez co nasze ciało nie jest przegrzane. Skóra nawet przy długim i intensywnym treningu pozostaje sucha. Rashguardy można nosić np. pod kurtkę softshell, ale najczęściej wybierane są do ćwiczeń na siłowni. Świetnie oddają nadmiar wilgoci i bardzo szybko schną, przez co trening przebiega w pełni komfortowo.
Odzież do sztuk walki
Do treningu bardzo przydatne są również trykoty. Jest to element odzieży, którego używa się w sztukach walki lub podczas treningu na siłowni. Odznaczają się przewiewnością i świetnym dopasowaniem do sylwetki. Można używać ich nie tylko podczas treningów z workiem, ale przede wszystkim w czasie sparingów. Nie posiadają metalowych elementów, dzięki czemu są bezpieczne dla zawodników. Mają lekki krój i zawierają małą liczbę szwów, dzięki czemu nasza skóra pozostaje bezpieczna i nie powstają na niej podrażnienia.
Odzież do treningu outdoor
Bardzo dobrym pomysłem dla każdego sportowca outdoor jest dokupienie bluzy treningowej. Wiele firm z odzieżą sportową wprowadza również bluzy z kapturem, który chowany jest w kołnierzu. Dzięki temu możemy cieszyć się treningiem bez niepotrzebnego obciążenia karku. Takie bluzy wykonane są materiału, który daje idealną termoizolację i jest bardzo miękki w dotyku (np. z poliestru z dodatkiem elastanu). Jest także odpowiedni w trakcie deszczu lub przy wietrznej pogodzie. Tego typu bluza doskonale nadaje się np. do porannego joggingu, w trakcie wycieczek górskich, bushcraftu oraz podczas nordic walking.