BCAA to 3 aminokwasy: Leucyna, Izoleucyna i Walina
W oparciu o źródła naukowe opiszę jak działa i co to jest BCAA czyli aminokwasy rozgałęzione. Na dole podaję źródła dla osób lubiących pogrzebać.
Leucyna jako składnik BCAA
Leucyna jest odpowiedzialna za wystartowanie procesów syntezy białek mięśniowych (MPS), robi to przez trzy główne (+poboczne) procesy – kinazę p70s6, EIF4EBP1 oraz eIF4G.
To właśnie ta kinaza jest odpowiedzialna za to, aby rybosomy w komórce mogły tworzyć białko poprzez łączenie się aminokwasów między sobą. Pozostałe dwa procesy odpowiedzialne są za translację, czyli to jakich tzw. cegiełek używać i co z czym łączyć łączyć. Należy wspomnieć, że BP1 wstrzymuje ten proces. Aminokwas leucyna sama w sobie nie jest w stanie zbudować kompleksowych białek, jest potrzebna, a wręcz niezastąpiona – ale niestety niewystarczająca.
Izoleucyna jako składnik BCAA
Izoleucyna jest izomerem leucyny i aminokwasem egzogennym, czyli jak i poprzednik powinien być uzupełniany poprzez posiłki w diecie lub dodatkowe suplementy. w skrócie i uproszczeniu „wbija cukier”, poprawia gospodarkę glukozy niezależnie od insuliny.
Walina jako kolejny składnik BCAA
Walina do kolejny związek wchodzący w skład z aminokwasów rozgałęzionych BCAA. Ludzki organizm nie jest w stanie go sam wytworzyć, dlatego wskazane jest uzupełnianie jego stężenia w naszym organiźmie. Źródłem waliny powinno być, przede wszystkim, pożywienie. Jeśli nie jesteśmy w stanie uzupełnić aminokwasu w ten sposób, powinniśmy wówczas rozpocząć suplementację tym egzogennym aminokwasem.
Aminokwasy rozgałęzione BCAA w piersi z kurczaka
100g przygotowanej piersi z kurczaka zawiera następujące aminokwasy rozgałęzione BCAA:
2,3 grama leucyny
1,6 grama izoleucyny
1,5 grama waliny
oraz cała reszta innych aminokwasów.
BCAA jako suplement
Standardowa porcja BCAA, czyli pięć gram to najczęściej proszek lub kapsułki w proporcji:
2g leucyny
1g izoleucyny
1g waliny
Aminokwasy rozgałęzione BCAA – przed czy po treningu?
Spożywanie aminokwasów rozgałęzionych bezpośrednio w czasie treningu, przed nim lub po ćwiczeniach jest zrozumiałe z uwagi na ich bardzo szybkie wchłanianie jest praktycznie natychmiastowa. Niestety przy podwyższonym stężeniu kortyzolu w krwioobiegu aminokwasy BCAA organizm używa jako paliwo, a nie na syntezę białek mięśniowych. Załącza się glukoneogeneza i powstaje cukier z możliwością szybkiego wchłaniania. Idąc tym tropem BCAA nadają się w czasie treningu na smak do wody, ewentualnie jako źródło energii przed treningiem.
nutritiondata.self.com/facts/poultry-products/703/2
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6439027
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14651987
ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16365087