Odzież termoaktywna w pigułce, odpowiedzi na 37 najczęstszych pytań!
Odpowiadamy na Wasze pytania o odzież termoaktywną i bieliznę – zebraliśmy, aż 37 pytań o damskie i męskie koszulki termoaktywne, legginsy, czapki i inne produkty oraz ich właściwości! Zaczynamy!
1) Jak działa odzież termoaktywna? Co to w ogóle znaczy termoaktywna?
Tego typu odzież to odzież uszyta z poliestru który może być zmieszany np. z elastanem. Trzeba uważać na ubrania niskiej jakości które są ściągane z Chin czy Pakistanu, ubrania termoaktywne nie mogą być tanie i często niska cena może być pierwszą lampką ostrzegawczą, gdy wybieramy sobie jakieś ubrania do sportu na świeżym powietrzu czy gym wear czyli po prostu odzież na siłownię. I tutaj płynnie możemy przejść do tego co to znaczy termoaktywna, bo żeby pożądane działanie miało miejsce tkanina musi być wysokiej jakości, a jej głównym zadaniem jest odprowadzanie potu ze skóry na zewnątrz koszulki lub innego produktu oraz trzymanie optymalnej temperatury. Niestety na rynku jest wiele produktów niskiej jakości, które zamiast odprowadzać wilgoć sprawiają, że pot gromadzi się jeszcze bardziej i nie może wydostać się na zewnątrz. Dlatego tak ważne jest aby dokonać zakupów w sklepie z odzieżą termiczną najwyższej jakości, inaczej nie ma sensu dokonywać takiego zakupu, po to zaopatrujemy się w odzież techniczną, aby nam pomagała, a nie przeszkadzała lub nie dawała pożądanych efektów.
2) Jak prać odzież termoaktywną, np. koszulkę i bieliznę?
Pranie termoktywnej odzieży odbywa się standardowo, możemy ją prać w pralce w 40 stopniach, jeśli ubrania są dobrej jakości, powinny wytrzymać nawet wyższą temperaturę. Są też specjalistyczne płyny do prania odzieży technicznej. Najtańszą znaną nam i dobrą opcją jest płyn do prania Perwoll Sport Active.
3) Bielizna termoaktywna jak ją wybrać i jak dobrać do siebie bieliznę termoaktywną?
Przy wyborze termoaktywnej odzieży i bielizny technicznej należy kierować się przede wszystkim jakością, ma ona nam pomagać w treningu czy wyprawach. Jakość, niestety równa się wyższej cenie, ale długoterminowo wyjdziemy na tym dużo lepiej, niż kupując ubrania słabej jakości. Polecamy polskie sklepy które mają własne marki i produkują odzież w naszym kraju, zazwyczaj są one na wysokim poziomie. Drugą sprawą na którą warto zwrócić uwagę, niezależnie czy kupujemy damskie koszulki, męskie legginsy termoaktywne czy bieliznę jest to, aby niezależnie od przeznaczenia płciowego odzież ta miała płaskie szwy. Często bielizna i inne ubrania techniczne są dopasowane do ciała i przylegające, płaskie szwy nie drażnią skóry i sprawiają, że nie czujemy aby cokolwiek przeszkadzało nam w czasie, nawet długiego, używania odzieży termicznej. Polecamy ubrania w technologii Dry Expert.
4) Jak nosić bieliznę termoaktywną i jaką wybrać?
Jak wybrać bieliznę termoaktywną można przeczytać w poprzednim punkcie, natomiast noszenie bielizny zależy od tego do czego jej używamy. Koszulki, legginsy czy spodenki kompresyjne można nosić pod odzieżą podczas dłuższych wypadów w których zależy nam na tym, aby było nam ciepło, natomiast wiele osób uprawiających sport używa ubrań termoaktywnych jako jedyna, wierzchnia warstwa odzieży np. jako spodenki na siłownię lub do biegania. Także można ją nosić na różne sposoby.
5) Gdzie kupić bieliznę termoaktywną?
Bieliznę termoaktywną można kupić w tej chwili w wielu sklepach stacjonarnych lub sklepach online. Polecamy polskie marki ze względu na wysoką jakość. Np. u nas w sklepie z odzieżą termoaktywną wszystkie ubrania są polskiej produkcji i najwyższej jakości.
6) Co pod bieliznę termoaktywną?
Bieliznę termoaktywną można używać jako pierwszą, wewnętrzną warstwę odzieży, więc nie trzeba pod nią nic zakładać 🙂 Po to też dobre ubrania termoaktywne mają płaskie szwy, aby nie drażnić skóry i ciała które jest z nią w bezpośrednim kontakcie.
7) Co daje termoaktywna koszulka?
Dobra koszulka termoaktywna daje duży komfort, wynika on z odprowadzania potu na zewnątrz i jego natychmiastowego odparowywania. Drugą składową wspomnianego komfortu jest swoboda ruchów, dobre ubrania termiczne zawierają elastan co sprawia, iż materiał pracuje razem z nami i wspomaga pracę mięśni.
8) Bielizna termoaktywna – co i jak wybrać?
Najważniejsze aby wybrać wysokiej jakości bieliznę termoaktywną z płaskimi szwami lub bezszwową, koniecznie polskiej produkcji – to zwiększa szanse na dobrą jakość.
9) Jaką odzież termoaktywna polecacie kupić do biegania?
Do biegania polecamy kupić legginsy sportowe, w zimę długie, a latem krótkie – dostępne są zarówno damskie jak i męskie krótkie legginsy, które mogą stanowić samodzielną warstwę lub drugą wewnętrzną pod ubraniem. Na górną część ciała polecamy koszulki termoaktywne czyli rashguardy z długim rękawem na zimne dni i z krótkim na cieplejsze. Analogicznie do legginsów czy spodenek kompresyjnych, koszulki termiczne mogą być jedyną warstwą podczas biegania lub wewnętrzną. Polecamy ubrania w technlogii Dry Expert.
10) Koszulka termoaktywna kiedy używać?
Najczęściej ludzie używają ubrań termoaktywnych do biegania lub jako gym wear czyli jako odzież na siłownię i fitness, ale nierzadko też jako wewnętrzną warstwę pod ubranie podczas zimowych wypraw lub zwykłych spacerów. Co ciekawe, niektórzy bardzo sobie chwalą używanie tego typ ciuchy w domu podczas chorób, można się wygrzać w niej pod kołdrą w czasie grypy czy przeziębienia jak w żadnej innej.
11) Na siłownię dla mężczyzny rashguard czy termoaktywny bezrękawnik?
To zależy od preferencji i temperatury, jeśli chcesz pokazać swoją muskulaturę albo gdy jest bardzo ciepło, lepiej sprawdzi się tank top męski czyli swojego rodzaju bezrękawnik. W umiarkowanej temperaturze lub chłodzie polecamy rashguardy.
12) Czy dla kobiet damska koszulka termoaktywna bez rękawów na siłownię będzie odpowiednim wyborem?
Tak, jak najbardziej. Polecamy zarówno termoaktywne tank topy damskie, czyli koszulki bez rękawów jak i rashguardy, czyli t-shirty techniczne.
13) Czy termoaktywna czapka jest lepsza niż zwykła czapka bawełniana?
Kwestia preferencji, ale jeżeli mielibyśmy oceniać trzymanie ciepła to zdecydowanie termoaktywna czapka zimowa męska zdecydowanie wygrywa i zyskuje ogromnie na popularności każdego roku jako czapka codzienna. Prawdopobnie u kobiet występuje taka sama tendencja.
14) Do biegania lepsza koszulka termoaktywna z długim rękawem czy rashguard z krótkim z dokupionymi dodatkowo rękawami kompresyjnymi?
Koszulka termoaktywna w formie np. męskiego rashguarda z długim rękawem lub damskiego Longsleeve’a jest bardzo często wybierana do biegania i innych treningów na dworze. Opcja koszulki z krótkim rękawem i rękawami kompresyjnymi jest dobra na dłuższe biegi podczas których spodziewamy się zmiennej pogody, gdy się ociepli termoaktywne rękawy na ramię możemy schować np. do saszetki lub plecaka i możemy kontynuować bieg już w samej koszulce z krótkim rękawem.
15) Bielizna termoaktywna i jej zalety oraz wady – Jaka najlepsza?
Wad bielizny termoaktywnej, zarówno damskiej jak i męskiej nie widzimy i chyba ludzie też nie jeżeli ich popularność tak szybko wzrosła w ostatnich latach, chociaż wiemy, że są osoby które jeszcze się nie przekonały do tego typu odzieży. Jeżeli ubranie będzie dobrej jakości to prawdopodobnie możemy mówić o samych zaletach. Ponownie polecamy polskich producentów i ubrania z płaskimi szwami.
16) Jaka termoaktywna odzież na motocykl?
Termoaktywna odzież rewelacyjnie spisuje się w każdych warunkach, pod odzież wierzchnią na motocykl można ubrać koszulkę termoaktywną zwaną rashguardem, który może mieć krótki lub długi rękaw. A jako dolną garderobę polecamy ciepłe legginsy czyli getry lub krótkie legginsy zwane spodenkami kompresyjnymi lub po prostu bielizną.
17) Jakiej firmy odzież termoaktywną polecacie?
Zdecydowanie firmy polskiej produkującej w naszym kraju. Polecamy np. odzież techniczną z technologią Dry Expert.
18) Jak dobrać rozmiar koszulki termoaktywnej?
Zazwyczaj sklepy posiadają tabele rozmiarowe dla swoich koszulek termoaktywnych, natomiast wartości w centymetrach różnią się relatywnie do ubrań bawełnianych, które znacznie częściej goszczą w naszych szafach jako odzież codzienna. Dlatego warto skorzystać z rekomendacji sklepu, niektóre mają tabele wzrostowo wagowe np. takie https://www.poundoutgear.com/content/13-rozmiarowka, a w przypadku gdy ich nie ma polecamy zapytać się obsługi sklepu o pomoc w doborze rozmiaru podając nasze wymiary takie jako obwody, wzrost i waga lub jeśli mamy jakąś odzież termoaktywną, można zmierzyć jej wymiary i porównać ze zwykłą tabelą danego ubrania w sklepie sportowym online, by być pewnym dobrze wybranego rozmiaru. Należy wziąć również pod uwagę ilość elastanu zawartego w tkaninie, im jest go więcej tym większa jest rozciągliwość koszulki, a w ślad za tym tolerancji rozmiarowej do wagi. Elastanu powinno być ok 8%, wówczas możesz liczyć na to, iż elastyczność będzie optymalna.
19) Odzież termoaktywna do biegania zimą – czy latem też w niej biegać?
Jak najbardziej, odzież termoaktywna nadaja się do używania cały rok, nie tylko w zimę. Nawet w upały w lato, ma ona takie właściwości, że przystosowuje swoje oddziaływanie do panujących warunków pogodowych.
20) Bielizna termoaktywna nada się do pracy fizycznej czy tylko do sportu?
Praca fizyczna i sport ma wspólny pierwiastek, tu i tu pracują mięśnie, tu i tu człowiek się poci. Jak najbardziej można używać bielizny i odzieży termoaktywnej, także podczas pracy fizycznej.
21) Do czego służy koszulka termoaktywna?
Termoaktywna koszulka służy głównie jako odzież wspomagająca wysiłek sportowy, ale także jako warstwa ocieplająca podczas różnych wypraw w dalekie lub zimne tereny.
22) Czy bielizna termoaktywna nadaje się do nurkowania?
Jasne, bielizna termoaktywna świetnie sprawdza się jako bielizna nurkowa pod ocieplacz suchego skafandra. Pomaga zachować ciału jeszcze więcej ciepła pod wodą.
23) Czy bielizna termoaktywna nadaje się do spania?
Znamy ludzi którzy używają jej w ten sposób, zwłaszcza podczas chorób czy dreszczy – też próbowaliśmy i polecamy podczas choroby dla wypocenia się 🙂 Bielizna termoaktywna nadaje się także do spania w zimnych pomieszczeniach lub pod namiotem, gdzie dodatkową wartością jest jej przyleganie do ciała co wspomaga ochronę przed kleszczami.
24) Czy koszulka termoaktywna nadaje się do siatkówki?
Oczywiście, że tak – koszulka termoaktywna nadaje się do każdego rodzaju sportu, także do siatkówki i wszystkich innych sportów zespołowych i indywidualnych.
25) Czy koszulka termoaktywna nadaje się do biegania dla kobiet.
Oczywiście, koszulka termoaktywna podczas biegania znacznie zwiększa poziom komfortu na treningu. Polecamy także damskie legginsy lub spodenki z takiego technicznego i funkcjonalnego materiału.
26) Czy odzież termoaktywna nadaje się do piłki nożnej?
Tak, jak najbardziej. Odzież termoaktywna jest używana przez najlepszych zawodowych piłkarzy na świecie, to nie przypadek 🙂 Co więcej z materiałów termoaktywnych najczęściej wykonane są również stroje piłkarskie dla drużyn.
27) Koszulka termoaktywna – czy warto ją kupić czy to tylko dobra reklama firm sprzedających?
Warto! Dla zdecydowanej większości osób przejście z odzieży bawełnianej do termicznej to wzniesienie treningu na kolejny poziom. Można wybrać różne kroje, większość osób wybiera rashguardy z krótkim lub długim rękawem, które są skrojone tak, aby dość dobrze przylegać także do talii. Są też kroje luźniejsze, ale najlepsze efekty dla ciała są gdy użyjemy wspomnianych koszulek termoaktywnych przylegających do całego ciała.
28) Bielizna termoaktywna – czy naprawdę jest ciepła?
Tak, bielizna termoaktywna jest ciepła i cienka, a przy niskich temperaturach spisuje się świetnie i bardzo pomaga. W warunkach chłodu warto ją ubrać pod zwykłe ubranie, nie widać jej pod spodem, a komfort jaki przynosi i ciepło jakie zapewnia nie równa się z niczym innym.
29) Jaka koszulka jest lepsza – termoaktywna czy kompresyjna?
W zasadzie zwykle to jest to samo, tylko koszulka termoaktywna może nie przylegać do całego ciała, a kompresyjna przylega praktycznie na całej powierzchni. Wiele firm jednak nazywa swoje termoaktywne t-shirty koszulkami termoaktywnymi więc w zasadzie trzeba patrzeć na zdjęcia i w jaki sposób krojona jest koszulka, jeśli pas jest zwężany to jest to koszulka kompresyjna, ale zarazem termoaktywna (czyli złożona głównie z poliestru). Najlepiej aby taki t-shirt miał formę rashguarda kompresyjnego, wówczas kompresja obejmuje większą ilość mięśni, co przekłada się na jakość treningu.
30) Odzież termoaktywna czyli…jaka?
Czyli odprowadzająca ze spoconego ciała wilgoć i trzymająca odpowiednią temperaturę, same korzyści 🙂
31) Rashguard czy termoaktywna koszulka?
Rashguard jest termoaktywny, zwykły t-shirt może nie być opięty na całym ciele, a rashguard jest, dlatego tak świetnie nadaje się na siłownię, biegania czy do sztuk walki jak mma czy bjj. Polecamy zdecydowanie wersję rashguardową.
32) Koszulki termoaktywne do mma i bjj, czy będą odpowiednie do sportów walki?
Jak najbardziej koszulki termoaktywne nadają się do mma i bjj, zwłaszcza w wersji opinającej całe ciało. Zaraz po surfingu i futbolu amerykańskim, rynek mieszanych sztuk walki i brazylijskiego jiu jitsu przejął ubrania techniczne jako podstawową odzież do sportów walki. Z własnego doświadczenia, również polecamy takie rozwiązanie.
33) Czy odzież termoaktywna nadaje się dla dzieci? Mam dwóch chłopców, którzy chodzą na bjj i chcą aby im kupić rashguardy
Jak najbardziej, taki ubiór treningowy jak odzież termoaktywna nadaje się dla dzieci, działa tak samo dobrze jak u dorosłych, a rynek oferuje takie stroje od wielu lat. Rashguardy dla dzieci to dobre rozwiązanie zarówno dla chłopców jak i dla dziewczynek.
34) Odzież termoaktywna i bielizna, potrzebuję informacje na temat optymalnego składu takich ubrań
Skład odzieży termoaktywnej i bielizny jest kwestią indywidualną, zazwyczaj w skład wchodzi poliester z domieszką elastanu od kilku do 20 procent. Według naszego doświadczenia mieszanka 92% poliestru z 8% elastanu jest najlepszym rozwiązaniem dla każdego kto ceni sobie swobodę ruchów i dobre samopoczucie podczas treningów.
35) Spodnie termoaktywne – co to jest i co dają? Czy takie getry nadają się do biegania?
Spodnie termoaktywne, nie tylko się nadają do biegania, ale też znacznie pomagają w ćwiczeniach i ułatwiają trening, chroniąc mięśnie przed kontuzjami. Produkt ten często przez sklepy określany jest jako legginsy sportowe.
36) Co dają spodenki termoaktywne ćwiczącemu?
Obcisłe spodenki termoaktywne, czyli krótkie legginsy opinają mięśnie, dbając o ich ogrzanie i odprowadzanie z nich nadmiaru wilgoci, który zostaje następnie odparowywany z zewnętrznej części spodenek. Dlatego są one polecane na siłownię, do biegania oraz innych aktywności fizycznych. Są też wersje niekompresyjne, czyli luźne spodenki, które nie spełniają, aż tylu funkcji jak te obcisłe, a ich atutem wówczas jest również odparowywanie potu i bardzo szybkie ich wysychanie po praniu, pomiędzy kolejnymi sesjami ćwiczeń.
37) Bluzy termoaktywne – czy dla mężczyzny nadają się tylko do biegania czy można używać ich również na siłownię?
Nie tylko, taki materiał oznacza poliester – są świetne bluzy poliestrowe z elastanem, które są męskimi bluzami na siłownię, do biegania i innych sportów, a tak naprawdę są super ciepłymi i fajnymi bluzami do noszenia na co dzień ze względu na swoją unikalną funkcjonalność.